Szybki obiad

Moja propozycja dla Was to kopytka w sosie szpinakowym z serem camembert, przepis możecie sobie zmodyfikować.
W tym tygodniu miałam okazję zobaczyć taki widok jak poniżej. Obok naszego domu podjechał niepozorny Food Truck, otwierają się drzwi a w środku - imperium sera! Ten maślano mleczny zapach, do tego Pan bardzo sympatyczny, bez problemu pozwolił mi pstryknąć fotki, oprócz tego obkupiłam się na dobre dwa miesiące. Skoro już mam takie zapasy, to powstał pomysł na obiad. Obiad "na szybko" bo w tym tygodniu brakuje mi czasu, lecz niekiedy bywa tak, że się nie chce długo siedzieć przy garach. Jeżeli nie lubicie lepić i kleić to wymieńcie sobie kopytka na coś innego.


Jeżeli chodzi o przepis na kopytka, stosuję prostą technikę:
Ugotowane i ostudzone ziemniaki ugniatam razem z jajkiem. Masę ziemniaczaną splaszczam w misce i dzielę na cztery równe części. Jedną z nich wycinam i w tę lukę dosupuję mąkę. Wycietą czwartą ziemniaczaną część dokładam z powrotem do masy. Dodaję pipeprzu i soli, wszystko jeszcze raz mieszam. I do wody:)
Ser pokroiłam w kawałeczki ułożyłam na kopytkach i zalałam sosem szpinakowym. Użyłam gotowego szpinaku mrożonego, ale zdrowiej jest kupić świeży. To było naprawdę przepyszne połączenie :D


Hurray saturday

1 komentarz: